V jakých podmínkách skladovat víno a jak jej bezpečně přepravovat.

Víno, i když je uzavřené v lahvi, je živý organizmus. Chcete-li si víno uchovat co nejdéle výborné, či dokonce jej archivovat, dodržujte následující pokyny.

Jak správně skladovat víno.

Správná teplota. Láhvová vína doporučujeme skladovat při teplotě 10-12°C. Může být i o jeden či dva stupně vyšší, neměla by však kolísat.

Světlo nebo tma? Vínům jednoznačně svědčí tma. Spoře osvětlená místnost, nejlépe však úplná tma, je pro dlouhodobé skladování vín nejlepší. Světlo, zvláště denní, vínu škodí. Ovlivňuje chemické procesy a mění tím jeho chuť, vůni i barvu.

Vlhkost. Ideální vlhkost je 60 – 80%. Vyšší vlhkost sice vínu nevadí, může však zapříčinit vznik plísní na zátce. Naopak příliš suchý vzduch může vysušit korkovou zátku, způsobit její netěsnot a následně znehodnotit obsah lahve.

Poloha lahve. Otřesy vínu škodí. S lahví zbytečně nemanipulujte. Lahve s vínem skladujte naležato. Korková zátka má zůstat stále navlhčená, aby dobře těsnila a bránila znehodnocení vína.

Kde skladovat víno?  Pro skladování vína doporučujeme suchý a čistý sklep. Nemáte-li jej, nezbývá než si pořídit domácí vinotéku. Ovšem kvalitní, aby se otřesy z agregátu nepřenášely do chladícího prostoru. Mohly by víno poškodit.

Správné skladování má vliv na barvu, vůni i chuť vína.. Naše vinotéka skladuje víno v uzavřených tmavých skladech se stabilní a správnou teplotou a ideální vlhkostí vzduchu.

Pokud si od nás odvezete víno v krabicích, lahve s vínem mějte uloženy naležato tak, aby víno smáčelo korek a aby i v okamžiku, kdy se v místě skladování svítí, bylo stále ve tmě.

Tak je zabezpečeno šetrné skladování vína, které vínu neuškodí ani v případě, že se jedná o dlouhodobé skladování.

Jak správně a bezpečně přepravovat víno.

I během přepravy vína, zvláště té déle trvající, chovejte se k vínu šetrněSnažte se jej uchránit před tepelnými šoky, světlem a otřesy. Ideální stav je ten, kdy podmínky při přepravě vína trvající v řádu hodin, jsou podobné ideálním podmínkám při skladování.

Při déletrvající cestě autem, doporučujeme:

  1. víno přepravovat v uzavřené krabici, která víno ochrání před světlem
  2. krabici s vínem zabezpečit proti volnému posunu v zavazadlovém prostoru
  3. v létě mít zapnutou klimatizaci
  4. v zimě mít krabici s vínem zabezpečenou proti mrazu, například pomocí deky.

Vaši ohleduplnost Vám víno vrátí až jej budete konzumovat.

Skladování vína v rozčerpané lahvi.

Nedopijete-li víno a chcete-li si jej v lahvi uchovat v následujích dnech (nikoliv týdnech) v co nejlepší kondici, používejte vakuovou pumpičku. S její pomocí z lahve vysajete vzduch a zabráníte tak zoxidování a zkáze vína.